Teras İzolasyonu

blog image

Her alan farklı kullanım özellikleri için yapılmıştır. Binalarda birçok farklı alan bulunur. Daireler, apartman boşlukları, çatılar ve daha birçok alan farklı kullanım özellikleri için yapılmıştır. Bunlardan biri de teraslardır. Teraslar, bahçe ya da balkon gibi açık alanlar oluşturmak amacıyla inşa edilmiş olsa da farklı amaçlarla da kullanılabilir. Özellikle evlerde daha fazla yer oluşturmak için bu teraslar kapatılarak bir odaya ya da herhangi bir iç mekan alanına dönüştürülebilir. Burada da önemli olan ise teras izolasyonu işleminin mutlaka iyi bir şekilde yapılmış olmasıdır. Aksi takdirde iyi bir alan oluşturulamaz.

Teraslar, evlerin en üst kısmıdır. Bundan dolayı da bütün yağmur, kar gibi sıvı akışı ilk olarak bu alanlara gelecektir. Teraslar, açık alan olarak oluşturulduğu için tam olarak bir evde bulunması gereken kadar izolasyon yapılmamış olabilir. Ama özellikle kapalı olarak kullanılacak ise iyi bir teras izolasyonu ile önlem almak gerekir. Bu izolasyon sadece tek bir açıdan yapılamaz. Hem su hem de ısı hatta bazen ses konusunda da iyi bir izolasyona sahip olmak gerekir. Dışarıdan gelecek su tehdidi kadar ısıyı içeride tutmak ya da hava akışı sağlamak da oldukça önemlidir. Bu yüzden bütün açılardan düşünerek bir izolasyon yapmak ve uygun malzemeler kullanmak gerekir. Teras izolasyonu işlemine başlamadan önce ilk olarak yüzey pürüzlerden arındırılarak temizlenir. Kullanılacak olan yalıtım malzemesinin sağlam olması için ise mutlaka minimum iki kat şeklinde kullanılmalıdır. En son ise seramik yapıştırması konusunda da titizlikle davranılmalı, özellikle de derz aralarındaki dolgular sağlam olmalıdır. Teraslarda izolasyon çalışması yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri alanın genişliği ve buna bağlı olarak kaç adet gider olması gerektiğine karar vermektir. Bir diğer önemli konu ise kullanılacak malzemenin mutlaka alana uygun ve dayanıklı yapıda olmasıdır.

Kullanışlı ve dayanıklı bir terasa sahip olmak için teras izolasyonu konusunda titizlikle davranmak gerekir. Hem kullanılacak malzeme açısından hem de işi yapacak firmanın işinde profesyonel olmaları açısından birçok noktada titizlikle davranmak ortaya kaliteli bir sonuç çıkmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir