Su Yalıtımı

blog image

Hayatımızın birçok alanında doğal afetlerden korunmak için çeşitli tedbirler almaktayız. En basitinden bir ev aldığımız zaman ilk olarak mutlaka deprem sigortasını yaptırırız. Ülkemizin de genç oluşumlu bir toprak yapısına sahip olması, birçok doğal afet tehdidi ile bizleri karşı karşıya bırakmaktadır. Bunun için de mutlaka ev ve iş yerlerimizde önceden almış olduğumuz ufak tedbirler mevcuttur. Bunların içinde su yalıtımı da önemli bir yere sahiptir. Peki bu nedir, ne işe yarar? Biraz daha detaylı bir şekilde konuyu ele alalım.

Su yalıtımı, ev ya da iş yerlerinde önceden yapılması gereken ve çeşitli doğal afetlere karşı önlem oluşturan bir izolasyon çeşididir. Sel felaketleri, dolu, şiddetli yağmur gibi su kaynaklı oluşabilecek doğal felaketlere karşı önlem alınması sağlamaktadır. Tabii ki su yalıtımı yapılmasının tek sebebi bu değildir. Aynı zamanda tuvalet, banyo ve mutfak gibi su kullanımının fazla olduğu yerlerde de bu izolasyona ihtiyaç duyulur. Islak zeminlerdeki suların yapı içine zarar vererek rutubet ya da sızıntı gibi istenmeyen durumların önlenmesi amacıyla da tercih edilir. Burada önemli olan nokta bu yalıtımı en baştan yaptırmak ve daha zarar oluşmadan önlem alabilmektir.

En fazla evlerde tercih edilen yalıtım sırasında kullanılan malzemelerin ise mutlaka sağlam ve uzun ömürlü olmasına dikkat etmek gerekir. İlk olarak örtü kısmında sentetik yapılı örtüler kullanılırken, sürme kısmı için ise bitüm, akrilik ve poliüretan esaslı malzemelerin kullanılması kaliteli bir izolasyon için gereklidir. En son yapısal aşamada ise derz malzemeleri ile yapı kimyasalları kullanılmaktadır. Bütün bu kullanılan malzemeler sayesinde ortaya yıllarca güvenle kullanılabilecek bir izolasyon işi çıkacaktır. Kalitesiz malzeme kullanılması durumunda ise yapılan izolasyon işe yaramaz bir hal alacak ve hem maddi hem manevi zarar ortaya çıkacaktır.

Evlerin gerek iç bölümlerinde gerekse çatı bölümünde tercih edilen su yalıtımı sayesinde su kaynaklı oluşabilecek hasarların önüne geçilecek ve ortaya çıkması muhtemel olan kötü sonuçlar engellenmiş olacaktır. Kaliteli malzemelerle yapılması halinde ise yapılan izolasyon güvenle uzun yıllar kullanılmaya uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir