Ses Yalıtımı

blog image

Evlerimiz, bizler için en özel alanlardır. Bu özel alanlarda ailemizle ve sevdiklerimizle en özel anılarımızı paylaşır hatta bazen en özel sırlarımızı birbirimize açarız. Aile arasında olan ne varsa o aile için oldukça özeldir ve başkaları tarafından duyulması da çok hoş karşılanmaz. Kimi zaman sevinçlerimizi kimi zaman öfkemizi kimi zaman ise en büyük üzüntülerimizi evlerimizde yalnız başına ya da ailemizle birlikte yaşarız. Yaşadığımız bazı olayları etrafımızdaki kişilerle paylaşırken birçok durumun ise bize özel kalmasını isteriz. Fakat evlerdeki ses yalıtımı yeterli olmaması durumunda ise bunu yapmamız pek mümkün olmamaktadır.

Apartmanlarda birçok noktaya dikkat edilir. Özellikle ev alırken binanın yaşı, yapısı, büyüklüğü, ısı yalıtımı gibi pek çok noktaya dikkat edilirken ses yalıtımı konusu çok fazla önemsenmez. Aslında belki de en fazla önemsenmesi gereken konulardan biri de bu konudur. Isı yalıtımı konusunda titizlikle davranırken ses ile ilgili izolasyon konusu ihmal edilmemelidir. Nasıl ki ısı konusunda iyi bir izolasyona ihtiyaç varsa ses konusunda da izolasyon konusu oldukça önemlidir.

Bir apartmanda onlarca daire bulunur. Bu dairelerde yaşayan her ailenin paylaşımları kendine özgüdür ve başka bir dairede yaşayan kişilerin bunu duyması hoş bir durum değildir. Fakat iyi bir ses yalıtımı yapılmamış olan binada bir dairede yaşanan her olayı yakın dairelerden bulunanlar rahatlıkla duyabilirler. Bu durum zamanla can sıkıcı bir hal almaya başlayacaktır. Bir evdeki kavgayı, tartışmayı ya da en basitinden televizyonun sesini duymak, diğer evdeki birçok kişiyi rahatsız edebilir. Rahatsızlık boyutunun da yanında aynı zamanda özel hayatın kalmaması, herkesin bütün olaylara açık bir şekilde şahit olması da hoş olmayan bir durumdur.

Bütün olumsuz durumlar düşünüldüğünde ses yalıtımı konusunun ne kadar önemli olduğu da fark edilecektir. Bir evde yaşanan herhangi bir olayın yakında bulunan başka evler tarafından duyulması hem kişinin özel hayatına müdahale olacağından hem de sesten dolayı birçok kişiyi rahatsız etmesinden dolayı oldukça önem arz eden bir konudur. Buna çözüm olarak ise iyi bir izolasyon şarttır.

2 Comments

  1. Geri bildirim: Ses Yalıtımı Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen yazın