Ses İzolasyonu

blog image

Sesler, hayatımızın ortasında yer alır. Duyma yetimiz sayesinde etrafımızda oluşan çoğu sesi duyar ve algılarız. Duyduğumuz bazı sesler bizi mutlu edip huzurlu hissettirirken bazı sesler ise rahatsız olmamıza sebep olabilir. Rahatsız edici sesler kişiden kişiye değişse de apartmanlardaki dairelerden yayılan gürültü çoğumuz için rahatsız edici bir özellik taşır. Binada birden fazla aile yaşarken evde oluşan çeşitli seslerin başka dairelerden duyulması birçok yönden hoş olmayan bir durumdur. Bunun için apartmanlarda ses izolasyonu olup olmadığına mutlaka dikkat edilmelidir.

Rahatsız edici olarak nitelediğimiz, komşularımızdan gelen ya da bizlerden komşularımıza giden sesler sadece rahatsız edici değil aynı zamanda özel hayatın etkilenmesi konusunda da sıkıntılı bir durumdur. İyi bir ses izolasyonu yapılmamış olan dairelerde aile içinde konuşulan ne varsa başkaları tarafından duyulabilir. Sevinçler, öfkeler, kavgalar ya da küçük kutlamalar bizim için artık özel bir an olmaktan çıkar ve herkes tarafından duyulmuş olur. Tabii ki de hiç kimse evinde yaşadığı özel hayatın başkaları tarafından duyulmasını istemez. Bundan dolayı da mutlaka gerekli izolasyonun ses konusunda da yapılmasını ister.

Hepimiz ev alırken ya da kiralarken birçok konuda sorular sorup bilgi alırız. Fiyatı, ısınma durumu, evin büyüklüğü küçüklüğü, güneşi alma cephesi gibi birçok konuda sorular sorarız. Fakat ses izolasyonu konusunu genellikle pek fazla aklımıza getirmeyiz. Oysaki hem aile içi özel hayat hem de rahatsız edici bir durumla karşılaşmamak için belki de en önemli konulardan biri de bu izolasyon meselesidir. İyi bir izolasyona sahip olan ev, birçok sorunun oluşmasını engellemiş olacaktır. Gerek çevrede oluşan rahatsız edici sesler gerekse evlerdeki özel hayatın gizli kalması konusu olsun her açıdan önemli bir sorun ortadan kalkmış olur.

Bir ev almaya ya da kiralamaya karar verdiğiniz an öncelikli olarak apartmanda ses izolasyonu noktasında önlemler alınıp alınmadığına bakmanız faydalı olacaktır. Bu sayede evinizde keyifle ve gönül rahatlığı ile yaşamanız mümkün olacak ve kaliteli yaşamın keyfini sürebileceksiniz. İzolasyon konusunu önemsemek ve gerekli tedbirleri almak aileniz ile huzur dolu bir evde yaşamanızı mümkün kılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir