Isı Yalıtımı

blog image

Ev alırken ya da kiralarken birden fazla kritere göre tercih yapılmaktadır. Evin büyüklüğü ya da küçüklüğü, merkeze olan uzaklığı, konumu, bina yaşı, iç yapısı gibi herkese göre farklılık gösteren ve çeşitliliği artan birçok kriter mevcuttur. Bunların içinde belki de en önemlilerinden biri ısıtma konusudur. Özellikle kış aylarında yeterince ısınıp ısınmadığının yanı sıra yaz aylarında ise serin olup olmayacağı her zaman tercihi etkileyen bir unsur olmuştur. Bunun için de ısı yalıtımı konusu daima ev arayışında olan kişiler için öncelikli sorulardan biridir. Binada yeterli izolasyon var mı, kış ve yaz ayları için ısı geçişi nasıl gibi sorular sıklıkla karşılaşılan sorular arasında yer alır.

Isı yalıtımı denildiğinde akla sadece sıcak havanın tutulması gelmemelidir. İçerideki sıcak havanın muhafaza edilmesi kadar yaz ayları için soğuk hava geçişinin sağlanması da düşünülmesi gereken önemli konulardan biridir. İzolasyon yapılmış olması halinde, sıcak ya da soğuk havanın ısı köprüleri aracılığı ile evlerin içine girmesini ya da çıkmasını engellemek mümkün olmaktadır. Böylece kış aylarında fazla enerji harcanmayacak, gerekli olan sıcak hava dışarı çıkmayacağı için evin ısınması kolaylaşacaktır. Bu da fazlaca enerji harcanmasını engellemiş olacak yani fazla fatura gelmesi konusundaki sıkıntıya çözüm olacaktır. Özetle söylemek gerekirse ısı yalıtımı sayesinde kış aylarında hem evleriniz kolayca ısınabilecek hem de fatura tutarınız çok fazla olmayacaktır. Aynı şekilde yaz aylarında da içeride bulunan soğuk hava muhafaza edilecek ve serin bir evde keyifle oturmanızı sağlayacaktır. İzolasyon konusu sadece enerji tasarrufu sağlamaz, aynı zamanda evlerin ömrünü uzatırken değerini de arttırır. Sağlıklı bir yaşam sürmekten konforu artırmaya birçok avantajı ile çevre kirliliğini de azaltması ve sağlıklı bir çevre oluşturması cazibesini fazlaca artırmaktadır.

Tercih edilecek olan evlerde ısı yalıtımı yapılmış olması sağlanacak enerji tasarrufu ile birlikte bütçenizde de bir tasarrufa katkı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra çevre kirliliğini azaltmak, konfor sağlamak ve evin değerini artırmak gibi birçok olumlu özelliği ile de hem sizlere hem de evlerine birçok artı değer katmayı amaçlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir