Çatı Yalıtım

blog image

Daire alırken farklı tercihlerde bulunabiliriz. Giriş katlardan daire alabiliriz, orta katlardan daireler alabiliriz ya da çatı kartlarından daireler alabiliriz. Giriş ve orta katlardan daireler alırken çok fazla dikkat edeceğimiz konu yoktur. Ancak çatı kartlarından daire alırken dikkat edeceğimiz çok fazla önemli konu vardır. Bu konuların içinde en önemlisi çatıda çatı yalıtım olup olmadığıdır.

Kış aylarının sert ve soğuk geçtiği bölgelerde çatı yalıtım önemli bir konudur. Bu konu giriş ve orta katlardaki daire sahiplerini çok fazla ilgilendirmeyebilir. Ancak çatı katındaki daireleri fazlasıyla ilgilendirmektedir. Kış aylarında ev ısısı önemli olduğu için çatı katındaki daireler ısınmayabilir. Bu olumsuz durumdan kurtulmak için akla gelecek ilk tercih yalıtımı yaptırmak olacaktır. Bu yalıtım, çatı katındaki daireler için hayati önem taşıyan bir ihtiyaçtır. Isınmanın külfetli olduğu bu dönemde yakıttan tasarruf etmek için yalıtımlı dairelerde oturmak büyük bir avantajdır. Bu avantaja sahip olmak için de yalıtımı yaptırmak en mantıklı ve önemli tercih olacaktır. Bu yalıtımı yaptırırken dikkat edecek birden fazla önemli konu olabilir. Konuları sıralamak gerekirse ilk önemli konu, yalıtım malzemesinin çok kaliteli ve kullanışlı olmasıdır. Kalitesiz ve kullanışsız malzeme kullanmak tekrar ısınma külfetini çatı katı daire sahiplenin omzuna yükleyebilir. Hem zamanda hem kesede ciddi zararlar oluşabilir. Bu zararların oluşmaması için kaliteli malzeme kullanmak önemli konulardan biridir. Dikkat edilecek diğer konu ise çatı yalıtım yapan ustanın işinin ehli ve kaliteli işçiliği olan, iş ahlakı benimsemiş, daha önceki yaptığı işlerde olumlu sonuçlar veren bir usta olmasıdır. Yine bu konu da önemli ve ciddi bir konudur. Dikkat edilecek önemli diğer konu ise çatıdan ziyade evin dış duvarlarında ya da iç duvarlarında da yalıtımın olup olmadığını bilmektir. İç duvarda ya da dış duvarda yalıtımın olmaması yine olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Çatı ve duvarlar yalıtım için kombine sistemler olduğu için dairede birlikte kullanılırlar. Bu da yakıtın külfetini daire sahibi üzerinden almakta etkili bir rol oynar.

Çatı yalıtım yaptırırken bu durumun evlerde hem ısı hem de su yalıtımı gibi birden fazla noktada yarar sağlayacağını bilmek önemlidir. Evlerde sağlanacak olan yalıtım için önemli olması sebebiyle büyük bir titizlik ile yaptırmak uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir