Çatı Su Yalıtımı

blog image

İnsanlar tercihlerine göre binaların üst katlarında oturmak isteyebilirler. Mevsimler düşünüldüğünde iyi olabileceği gibi yine mevsimler düşünüldüğünde kötü de olabilir. İyi olan tarafı evimizin havadar olmasını sağlayacaktır. Kötü olan tarafı ise kış ve bahar ayları düşünüldüğünde dairede herhangi bir izolasyon yoksa dairenin su alıp almayacağı konusudur. Üst katlarda oturmayı seven kişiler için önemli bir husustur. Bu yüzden tercih edilen binalarda çatı su yalıtımı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Çatıların maruz kaldığı kar ve yağmur suları çatılarda ağırlık oluşturarak çatının altındaki dairelerde sızma yapabilir. Bu durum daire sahibi için istenmeyecek bir durumdur. Dairede küflenmeye ve rutubete sebep olabilir ve hal böyle olunca kokular ya da istenmeyen görüntüler ortaya çıkar. Bunu engellemek için ise çatı su yalıtımı olan binaları tercih etmektir. Binada eski oturan iseniz yine izolasyon yaptırmak mümkündür. İzolasyon yaptırırken dikkat edeceğiniz birkaç husus olacaktır. Çatıda kullanılan izolasyon malzemesinin kaliteli ve sağlıklı bir izolasyon malzemesi olmasına dikkat etmek gerekir.. Bu hususa dikkat edildiğinde uzun yıllar kullanabileceğiniz sağlıklı ve su sızdırmayan çatı sahibi olmanız mümkündür.

Çatı su yalıtımı yaptırırken dikkat edeceğiniz önemli ikinci husus ise izolasyonu ne amaçlı ve nereye yaptırdığınızdır. Bundan kastımız izolasyon yapılacak yerin teras mı ya da normal çatı mı olduğudur. İzolasyon yaptıracağınız çatı eğer teras ise ayak basılmayan yerler olduğu için daha kolay ve ekonomik bir şekilde izolasyon yapılabilir ya da izolasyon yaptıracağınız yer normal çatı ise daha külfetli ve zaman alabilir. İzolasyon yaptıracak kişi bunun bilincinde olursa bütçesini ona göre ayarlayabilir. Yine bu hususta önemle dikkat edilecek ve sağlıklı izolasyon sahibi olmakta işe yarayacak bir husustur. Üçüncü önemli husus ise bulunduğunuz bölgenin ne derecede yağış aldığını bilmek olacaktır. Bölgenin yağış derecesini bilmeniz yaptıracağınız izolasyonun büyüklüğü için önemlidir.

Bütün bunlar dikkate alındığında sağlıklı ve uzun yıllar kullanabileceğiniz kaliteli çatı su yalıtımı sahip olmanız da önemli avantaj sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki izolasyon üst katta oturan ev sahipleri için hayat kurtarıcı bir ihtiyaçtır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir